اپلیکیشن فی چیست ؟ 

Application Fee مفهومی است که برای درخواست پذیرش از دانشگاه­ها و کالج­ها اهمیت زیادی دارد. به خصوص اینکه برای پذیرفته شدن در رشته­ ی موردعلاقه­ی خود ممکن است لازم باشد برای چندین دانشگاه و یا کالج درخواست بدهید. علاوه بر این برآوردی از هزینه­های تحصیل در یک دانشگاه و یا کالج برای دانشجویان بین­المللی اهمیت پرداخت Application Fee را چند برابر می­کند. اما Application Fee چیست و به چه منظور دریافت می­شود؟ آیا راهی وجود دارد که از پرداخت آن اجتناب کنیم؟ در این مقاله به بررسی اپلیکیشن فی در دانشگاه های مختلف می پردازیم:

جهت پذیرش در بیشتر برنامه­های دانشگاهی و کالج­ها نیاز است که هزینه­ای پرداخت شود. این هزینه­ به طور جدی برای پوشش هزینه­های ارزیابی و طی روند پذیرش در دانشگاه و یا کالج مورد استفاده قرار می­گیرند که عمدتا تحت عنوان Application Fee  شناخته می­شود. پرداخت Application Fee از جهاتی برای دانشگاه­ها ضرورت دارد. از جمله دلایلی که دانشگاه­ها و کالج­ها این هزینه را درخواست می­کنند، اطمینان از این است که فقط متقاضیانی که نسبت به ثبت نام در برنامه خود جدی هستند، درخواست ارائه می­دهند.

دلیل دیگر دانشگاه­ها و کالج­ها برای درخواست Application Fee اینست که با توجه به اینکه این هزینه برای بررسی روند انتخاب و پذیرش دانشجویان استفاده می­شود، بدون هزینه برخی دانشجویان به امید پذیرش در بهترین موارد صدها درخواست ارائه می­دهند. در صورتی که دانشگاه بخواهد Application Fee را بر عهده گیرد، بایستی هزینه­ی بالایی پرداخت کند. به همین جهت پرداخت Application Fee عمدتا به دانشجویان منتقل می­شود.

 Application Fee در دانشگاه های آمریکا

 

مبلغ دقیق Application Fee به دانشگاه و کالجی که برای آن درخواست پذیرش می­کنید بستگی دارد. اما به طور کلی Application Fee در دانشگاه­ها و کالج­های آمریکا به طور متوسط 40 دلار است که این هزینه بسته به رشته­ی مورد درخواست و دانشگاه و کالج مورد نظر می­تواند بیشتر یا کمتر باشد. هر چه یک دانشگاه از نظر سطح علمی بالاتر باشد، ممکن است Application Fee بالاتری نیز دریافت کند. به عنوان مثال دانشگاه­های استنفورد، کالیفرنیا، کلمبیا و دوک دارای Application Fee به مبلغ 90-85 دلار هستند یا دانشگاه­های منتخبی همچون دانشگاه نیویورک، بوستون، هاروارد، ییل و استنفورد هزینه­ای معادل 70 دلار دارند.

برخی از دانشگاه­ها و کالج­های دولتی Application Fee پایین­تری دارند. از جمله دانشگاه تگزاس، ویسکانسین و دانشگاه پن با هزینه­ای در حدود 50 دلار. علاوه بر این تعدادی از کالج­های کوچکتر با Application Fee کم­تر در حدود 25 تا 30 دلار نیز می­توان یافت. خبر خوب این است که برخی از کالج­ها و دانشگاه­های ایالات متحده­ی آمریکا هزینه­ای بابت درخواست پذیرش دریافت نمی­کنند که از جمله­ی آنها می­توان از کالج سن دیگو کالیفرنیا، کالج نورث وست، وزلی کالج، مرکز تکنولوژی فلوریدا، کالج سانتافه، دانشگاه آرورا، دانشگاه لویولا شیکاگو و … نام برد. با یک جستجوی ساده در اینترنت می­توانید از کالج­ها و دانشگاه­های ایالات متحده که هزینه­ای بابت Application Fee دریافت نمی­کنند، آگاهی یابید.

Application Fee در دانشگاه های کانادا

 

دانشگاه­ ها و کالج­ های کانادا در مقایسه با ایالات متحده­ی  Application Fee بالاتری درخواست می­کنند. به طوری که برای پذیرش در کالج­ها و دانشگاه­های کانادا بایستی به طور میانگین Application Fee معادل 95 دلار کانادا بپردازید. برخی از دانشگاه­های کانادا همچون St. Lawrence College، Columbia College، University of Fraser Valley، Langara College هزینه­ای معادل 200-155 دلار کانادا دارد. در مقابل برخی دیگر از دانشگاه­ها و کالج­ها از جمله Niagara College، North Island College، Northern Alberta Institute و … Application Fee معادل 100 دلار کانادا دارد. البته برخی از کالج­ها و دانشگاه­های کانادا نیز وجود دارد که Application Fee در حدود 70-60 دلار کانادا دارند و برخی از آنها از جمله Cambrian College، Lambton College، Centennial College و … نیز Application Fee دریافت نمی­کنند.

Application Fee در دانشگاه های اروپا

 

دانشگاه­های اروپا در مقایسه با دانشگاه­ها و کالج­های ایالات متحده و کانادا Application Fee پایین­تری دریافت می­کنند. به طور متوسط برای دانشگاه­ها و کالج­های اروپا بایستی Application Fee معادل 75 دلار بپردازید. برخی از دانشگاه­ها و کالج ها نیز Application Fee دریافت نمی­کنند که می­توان از TU Munich، University of Vienna، University of Oslo، University of Glasgow و … نام برد.